Царево е едно спокойно кътче на черноморското ни крайбрежие, особено благоприятно за семеен туризъм и индивидуални туристи. Старото име на град Царево е Мичурин. Инфраструктурата на курорта е добре оформена, има редовни автобуси до съседните курорти и градове. Категориите на хотелите са стандартните две, три, четири звезди и апарт- хотели. Градът разполага и с модерно яхтено пристанище с удобни места за малки кораби и лодки. Може да се каже, че Царево е предпочитана дестинация за морски рекреативен туризъм.
ИСТОРИЯ:
Имена на града през времето: Василико (XII в.), Царево (до 1950 г.), Мичурин (до 1991 г.).
На 3 км северно от Царево, в акваторията на къмпинг „Арапя", са открити археологически останки от късната античност. При подводни проучвания са намерени амфори от IV-VI в. и вносна керамика от Северна Африка, Сирия и Константинопол. В самия град, на южния полуостров, има останки от средновековна крепост. Късноантична и средновековна крепост има и на близкия странджански връх „Папия".
Както през Средновековието, така и през XIX в. оттук се изнасяло жито, произвеждано в района. Около града съществували вятърни мелници и воденица. Това позволявало да се изнася и брашно, а също така да се предоставят запаси на минаващите оттук кораби. Освен зърнени храни, в околността се произвеждало и много грозде. Активното население било групирано в сдружения на рибарите, моряците, капитаните, корабособствениците и търговците.
През 1913 г. тук се заселват бежанци от Източна Тракия. През 1931 г. е построено пристанището, което през последните две десетилетия е ремонтирано и разширено.
В началото на осемдесетте години на XIX век градчето пострадало от пожар, затова сега се дели на стара и нова част.
КЛИМАТ:
Средната лятна температура на въздуха е 26°C , а на водата 22°-26°C.
Мек средиземноморски климат, формиран под влиянието на трите най-близки морета - Черно, Бяло и Мраморно море.
УСЛОВИЯ ЗА ТУРИЗЪМ. ПЛАЖОВЕ:
Пясъчната ивица е покрита със златист пясък.
По протежение на морския бряг в общината са се оформили 16 плажни ивици, а самият административен център – гр. Царево е разположен на 3 залива. Общата дължина на всички плажове в общината възлиза на 9 184 м.
Едни от най-известните плажове са "Арапя", "Нестинарка", "Централен плаж " и "Попски плаж".
МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ:
Царево отстои на 70 км югоизточно от Бургас, и се намира до град Ахтопол.
На 15 км от Царево се намира красивият резерват Ропотамо, а на 25 км се намира курортният комплекс Дюни. Царево е много красив град, изграден на брега на морето. Старата и нова част са свързани с провлак.
Други населени места в околността:
градове: гр. Бургас, гр. Малко Търново;
курортни селища и комплекси: Ахтопол, Лозенец, Китен, Приморско, Дюни, Созопол.
ТРАНСПОРТ:
Как да стигнем до Царево?
Със самолет:
Най-бързо до Царево от София може да се стигне със самолет София - Бургас. От Бургас до Царево има възможност за индивидуален трансфер, редовни автобусни линии и маршрутни таксита.
С автобус:
От Централна автогара София тръгват автобуси София-Царево. През летния сезон е препоръчително закупуването на билетите да става поне една седмица предварително.
С влак:
От Централна железопътна гара София се стига до Бургас с експресен влак по линията през гр. Пловдив. За спални и кушет-вагони се изисква минимум едноседмична предварителна резервация, с оглед на ограничените места. От Бургас има автобуси и маршрутни таксита до Царево.
АТРАКЦИИ:
Курортът Царево предлага разнообразни развлечения.
Водните атракции са водните ски, водни пързалки, сърф, скутери, джетове, разходка с лодка и яхта. Има възможности за плажен волейбол, тенис на корт и много други забавления.
В Царево се намира и единствената пиратска църква в България. През Средновековието местното население се издържало с риболов и пиратство, в зависимост от сезона. За да изкупят греховете си, те решили да построят църква - "Успение Богородично". Днес тя е напълно реставрирана и представлява уникална туристическа атракция не само заради атрактивното ù местоположение на полуостров навътре в морето, близо до стария град (днес кв. Василико), но и защото е един от малкото напълно запазени паметници на културата от този период.
СПОРТНИ РАЗВЛЕЧЕНИЯ:
Уникалното съчетание на море, планина и реки с екзотична растителност и многообразие на животинските видове е предпоставка за развитието на опознавателен екотуризъм, яхт-туризъм, хоби-туризъм, свързан с наблюдения на флора и фауна, ловен туризъм, спортен и подводен риболов.
РЕСТОРАНТИ И НОЩНИ ЗАВЕДЕНИЯ:
В Царево има разнообразие от ресторанти, предлагащи българска традиционна кухня, заведения за бързо хранене, пицарии, кафета, барове, дискотеки, бистра, снек барове.
Някои по-известни ресторанти:
ресторант-хотел „Лилия“, кв."Василико" 194; тел: +359 885 45 59 38;
ресторант „Кеви“, ул."Преображенска" № 3; тел: + 359 886 016 868
ресторант-хотел "Рибарска Среща", на пристанището; тел: + 359 550 539 22;
ресторант “Ялта”;
снек-бар “Пасат”.
Царево през нощта:
дискотека „Бумеранг“, до пристанището;
ЗДРАВЕ/БАЛНЕОЛОГИЯ:
В Царево можете да откриете прекрасни хотели, предлагащи разнообразни SPA-процедури, например:
Спа-хотел „South Beach“, 4*, плаж Нестинарка;
Спа-хотел Реджина Маре, 4 *, южен плаж;
Спа-хотел „Замъка“, 3*, ул.“Преображенска“ 36.
ЕКСКУРЗИИ И ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ В ОКОЛНОСТИТЕ НА КУРОРТА:
Наличието на богато културно-историческо наследство определя възможността за развитие на селски и културно-опознавателен туризъм.
Всяка година в края на май в общината се провеждат празници на изкуствата, а през лятото се провеждат дните на Нептун.
Панаири: традиционни празници на литературата и изкуствата за деца и юноши - 01-13 юни. Седмица на морето: 01-07 август. Преглед на художествената самодейност.
Събори: нестинарски игри върху огън – “Св. Константин и Елена” – 03 юни в с. Българи, “Св. Георги” в с. Лозенец, “Св. Елена” – гр. Ахтопол, “Св. Илия” – с. Кости, “Св. Марина” – Фазаново, “Св. Богородица” – с. Варвара, “Св. Панталеймон” – с. Бродилово.
По традиция през месец август се провежда фестивал на мановия мед.
Природни забележителности:
“Попови скали” - по поречието на “Трионска река”;
“Находище на блатно кокиче”, в къмпинг „Оазис“;
Къмпинги “Оазис” , “Пирен”, "Арапя", "Нестинарка" и "Делфин";
пещера “Махарата”.
Архитектурни резервати:
Руините на античните и средновековни крепости “Урдовиза” и “Ахтополската стена”.
Култува архитектура – църквата “Св. Успение Богородично” – гр. Царево, “Св. Св. Кирил и Методий” в с. Кости, “Св. Пантелеймон” – с. Бродилово.
Църквата “Света Троица” (1810 г.) се извисява на южния полуостров на града. На същото място е съществувала по-стара църква. До нас са достигнали една икона на „Свети Никола" (1805 г.), покровителят на моряците и рибарите, и една на “Иван Кръстител", почтително надписана от зографа Йоан.
Гръцкото училище, обявено за паметник на културата.
В близост до Царево е обявеното за фолклорен резерват село Българи, където е съхранено в автентичен вид нестинарството.
Природен парк “Странджа”, включващ резерватите “Силкосия” и “Тисовица”.
Защитени местности: “Силистар” и “Устието на р. Велека”.